دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق درگیری والدین در امور تحصیلی (فصل دوم تحقیق)| شناسه فایل 40085753

مبانی نظری و پیشینه تحقیق درگیری والدین در امور تحصیلی (فصل دوم تحقیق),مبانی نظری و پیشینه درگیری والدین در امور تحصیلی (فصل دوم تحقیق)
مشخصات فایل مورد نظر در مورد مبانی نظری و پیشینه تحقیق درگیری والدین در امور تحصیلی (فصل دوم تحقیق) آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

ادامه

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
 • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
 • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
 • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
 • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
 • منبع : دارد (به شیوهAPA)
 • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

درگیری والدین در امور تحصیلی

نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان

صاحب نظران تعلیم و تربر این عقیده اند که والدین با همکاری و کمک به معلمان، در زمینه ی پیشرفت تحصیلی فرزندان خود می توانند بسیار مؤثر واقع شوند. این مسأله به خصوص در دوره ابتدایی بسیار حائز اهمیت است. تحقیقات نشان می دهد پیشرفت تحصیلی دانش آموزانی که والدین آن ها افرادی آگاه و باسواد هستند و بهتر به راهنمایی آن ها می پردازند بیشتر است(آرمند،1387).

اگر دقت کنیم متوجه می شویم که گاهی یک جمله ی کوتاه مفهوم وسیعی را می رساند که شاید یک کتاب نتواند به آن اندازه مطلب را ادا کند. بعضاً به مناسب سخن زیبای امام سجاد(ع) که می فرماید:" پدر و مادر اگر بخواهی بدانی که فرزند چه حقی بر گردن تو دارد کافی است بدانی که او از توست". سلامت و ناخوشی، دانایی و نادانی، هوشیاری و کم هوشی، ادب و بی ادبی، شادمانی و غمگینی و ... همین طور است، و فرزندان هر چه دارند عمدتاً از والدین خود دارند، چه از راه توارث و چه از طریق تربیت. و همین موضوع نمایانگر مقام مادری و پدری و مسوولیت بسیار سنگین والدین می باشد(صدری، 1388).

مسأله ی درس و پیشرفت درسی فرزندان هم جدا از این موضوع نیست یعنی امر پیشرفت تدرسی یک امر مجرد نیست که بتوان آن را جدا از مسایل دیگر مورد بحث قرار داد. به طور کلی خواندن و یادگیری مستلزم وجود شرایط اولیه و ثانویه است. شرایط اولیه یعنی استعدادهای نفسانی، مثل هوش و حافظه، یا سلامت بدن و شرایط ثانویه مانند محیط مناسب آرامش روانی، وسایل ضروری که همه این ها به هر حال به والدین ارتباط دارد و این شرایط چیزهایی نیست که بگوییم خاص درس خواندن یا مدرسه رفتن است و لذا موضوع و چگونگی درس خواندن یک کودک یا نوجوان به تمام مسایل زندگی او مربوط می شود(صدری، 1388).

موضوع پیشرفت درسی فرزندان یک خانواده یا عقب ماندگی آنان به نسبت قابل توجهی به میزان هوش، حافظه و وضع جسمانی بستگی دارد و این مسایل چیزی نیست که یکباره از آغاز هفت سالگی که کودک راهی مدرسه می شود تحول یافته، کودک را آماده درس خواندن و یادگیری کند یا اجتماعی بودن را به او بیاموزد. البته نباید فراموش کرد که انسان حتی قبل از تولد، مسایل تربیتی دارد مثلاً نوع تغذیه مادر و حالات روانی او در جنین مؤثر است. طبیعی یا سخت بودن عمل زایمان، طولانی یا کوتاه بودن آن، کیفیت شیر دادن به کودک، نوع شیر(اگر به عللی از شیر مادر محروم شود)، چگونگی پرورش کودک تا شش سالگی از لحاظ بدنی و روانی، رفتار و ارتباط عاطفی والدین(زن و شوهر) با همدیگر، همه و همه مقدماتی است که به صورت سه دوره از کودکی تا شش سالگی پشت سر گذاشته می شود و فرزند ما با این مقدمات وارد متن دوره دبستان می شود(صدری، 1388).

بنابراین، شناخت دوره های حساس تربیتی یعنی کودکی و نوجوانی برای والدین و سایر مربیان از اهمیت خاصی برخوردار است. ویژگی های روانی و مسایل جسمانی در دوره های تا شش سالگی تا دوازده سالگی و تا پانزده سالگی و بالاخره از از پانزده تا هجده سالگی که تقریباً دوره دوم نوجوانی محسوب می شود، باید مورد توجه والدین باشد تا برخوردهای لازم و عواطف شایسته تنظیم شود. مثلاً والدین باید بپذیرند که پایان شش سالگی برای آغاز دوره دبستان بعد از مطالعات و بررسی های لازم تعیین شده بنابراین شتاب زدگی جهت فرستادن فرزند خود به مدرسه زودتر از موقع مناسب، نه تنها مفید نخواهد بود چه بسا متضمن ضررهایی در آتیه باشد که گاهی جبران ناپذیر می نماید(صدری، 1388).

نکته مهم دیگر درباره نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان آماده کردن محیط درسی، برنامه ریزی برای خواب، تغذیه، مطالعات مفید غیر درسی و استفاده از برنامه های رادیویی و تلویزیونی از راه های تربیت صحیح و پیشرفت درسی فرزندان ماست. گاهی والدین از فرزندان خود که در دوره های مختلف تحصیلی مشغول تحصیلند بیش از حد معقول توقع دارند این امر نیز نتایج نامطلوبی دارد در حالی که حد معقول ان خوب و حقی ضروری است تا روحیه ی تعاون و تلاش و آمادگی برای زندگی را در آنان پرورش دهد(صدری، 1388).

بنابراین، والدین با شناخت بیشتر و آگاهی از شیوه های صحیح تعلیم و تربیت بهتر می توانند به یاری فرزندان خود بشتابند. با توجه به مطالب گفته شده می بینیم که نقش والدین در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان مؤثر بوده، کمک و راهنمایی آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است(آرمند،1387).

2-2-3-2. پیشرفت تحصیلی دغدغه خانواده ها

موضوع تحصیل فرزندان، امروزه یکی از دغدغه های مهم خانواده های کشور را تشکیل می دهد. این دغدغه بیشتر به دلیل وابستگی آینده ی فرزندان به میزان توفیق آنان در تحصیل و طی مراحل دوره ی متوسطه و ورود به دانشگاه به وجود می آید. اگرچه این دل نگرانی ها برای اعتلا و ارتقای تحصیلی فرزندان و در کل نظام آموزش و پرورش نقطه ای امیدبخش و خوشایند است؛ در چهره ای دیگر، نوعی اضطراب و تشویش برای خانواده ها و دانش آموزان فراهم می نماید که چنان چه فردی نتواند مراحل تحصیل را به شکلی موفق و با نمراتی عالی طی نماید و راه یابی او به دانشگاه دچار اشکال گردد، دیگر نمی تواند فردی موفق و شهروندی مؤثر به لحاظ اجتماعی به شمار آید(عصاره، 1389).

به نظر می رسد نظام تربیتی ما باید به گونه ای برنامه ریزی نماید که از سویی پیشرفت تحصیلی و کارایی آموزشی را بالا ببرد و راه های مؤثر پیشرفت تحصیلی را برای اعتلای آموزشی در پیش گیرد و از دیگر سو نظام اجتماعی ما داشتن مدارک تحصیلی دانشگاهی را تنها ملاک شاخص برای توفیقات اجتماعی و شغل یابی، مطمح نظر قرار ندهد، بلکه شایستگی های فردی، ابتکارات انسانی و تلاش های سازنده ی افراد را هم به عنوان ملاک های اعتباری برای شاخص های اجتماعی، معیارهای شغل یابی و تأمین نیازمندی های شغلی مورد توجه قرار دهد(عصاره، 1389).

2-2-3-3. درگیری خانواده در امور تحصیلی

خانواده یک نظام طبیعی و اجتماعی است که افراد خواسته یا ناخواسته به آن وابسته اند و اولین کانونی است که فرد در آن احساس امنیت می کند و مورد پذیرش و حمایت قرار می گیرد. مطمئناً ساخت و فضای خانواده ،نقش مهمی در عملکرد و رفتار فرد ایفا می کند. كیفیت تعامل والدین و فرزندان، وضعیت اقتصادی – اجتماعی خانواده و تحصیلات والدین همواره به عنوان تعیین‌کننده‌های مهم پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان شناخته شده است(آکسوی ، لینک؛ 2000).

2-2-3-4. نقش والدین در راهنمایی تحصیلی فرزندان

راهنمایی تحصیلی فرزندان امری است بسیار ضروری و نمی توان کار آموزش و تربیت را تنها به معلم و مدرسه محول ساخت و از نقش خانواده در این زمینه غافل شد. چرا که دانش آموزان اوقات زیادی را در منزل می گذرانند و علاوه بر این که تحت تأثیر اعمال و رفتار والدین هستند، از آن ها انتظار کمک و راهنمایی نیز دارند. یکی از حقوق طبیعی کودکان برخورداری از کمک و راهنمایی والدین می باشد. خوشبختانه اکثر والدین بر اهمیت راهنمایی تحصیلی فرزندانشان واقفند و شاید وقت فراوانی را نیز در این زمینه صرف می کنند، ولی نکته مهم این است که تا چه حد این وظیفه و مسوولیت را صحیح انجام می دهند. زمانی والدین می توانند به نحو احسن از عهده ی این وظیفه برآیند که بدانند چگونه به راهنمایی تحصیلی فرزندان خود بپردازند. اگر در این زمینه درست عمل نکنند ممکن است به جای کمک به فرزند، مانع پیشرفت وی و باعث سستی و تنبلی او شوند(آرمند،1387).

به عبارت دیگر، مهم ترین نقشی که والدین در زمینه ی راهنمایی تحصیلی فرزندان می توانند داشته باشند، ایجاد محیطی آرام و مساعد برای مطالعه و انجام تکالیف است. در بعضی مواقع والدین به طور ناخواسته و ناآگاهانه نه تنها محیط مساعدی را برای مطالعه ی فرزندان ایجاد نمی کنند، بلکه اصرار می ورزند که دانش آموزان در محلی آکنده از سر و صدا و محرک های مختلف مزاحم به انجام تکالیف بپردازند. آن ها تصور می کنند مطالعه و انجام تکالیف نیز همانند کارهای دیگر در هر شرایطی قابل انجام است، ولی باید توجه داشت که یادگیری در شرایطی بهتر صورت می گیرد که در آن محیط آرام باشد و محرک های مزاحم از جمله تلویزیون، بازی سایر کودکان و سر و صداهای دیگر کم تر باشد. به علاوه محیط خانواده باید محیطی امن برای دانش آموزان باشد، چنان چه والدین مشاجراتی نیز باهم داشته باشند باید به دور از حضور دانش آموز مشکلات خود را حل کنند. هم چنین والدین باید سعی کنند حتی الامکان از ترتیب دادن جشن ها و مراسم مختلف و یا شرکت در آن ها در ایام امتحانات خودداری کنند. حتی نباید فرزندان را به علت داشتن امتحان و درس خواندن تنها بگذارند و خود به این گونه مجالس بروند، زیرا این شیوه دانش آموز را نسبت درس بی علاقه می کند. بهتر است دانش اموز باور کند که کار و فعالیت او نه تنها از نظر خودش، بلکه از نظر سایر اعضای خانواده نیز مهم است و آن ها حاضرند از این قبیل برنامه ها صرف نظر کنند(آرمند،1387).

2-2-3-5. غنی کردن محیط خانواده توسط والدین

غنی کردن محیط خانواده از دیگر مسوولیت های مهم والدین در این زمینه است. والدین می توانند به جای خرید اشیای غیر ضروری برای دانش آموزان، کتاب های کمک درسی و وسایل کمک آموزشی تهیه کنند، تا هم از این طریق دانش آموزان اوقات فراغت خود را به خوبی بگذرانند و هم به یادگیری آن ها کمک شود. متأسفانه در کشور ایران، مطالعه ی کتاب های غیر درسی و کمک درسی کم تر متداول است، در حالی که از طریق این گونه کتاب ها می توان کمک مؤثری به فرزندان کرد(آرمند،1387).

. Aksoy

. Link

جزییات بیشتر


 • دریافت فایل پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه خودپنداره تحصیلی

 • فصل دوم پایان نامه خودپنداره تحصیلی,مبانی نظری خودپنداره تحصیلی,پیشینه تحقیق خودپنداره تحصیلی,پیشینه داخلی خودپنداره تحصیلی,پیشینه خارجی خودپنداره تحصیلی,پیشینه پژوهش خودپنداره تحصیلی,پیشینه نظری خودپنداره تحصیلی,ادبیات نظری خودپنداره تحصیلی,چارچوب نظری خودپنداره تحصیلی


 • دریافت فایل فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری خودپنداره تحصیلی

 • فصل دوم پایان نامه خودپنداره تحصیلی,مبانی نظری خودپنداره تحصیلی,پیشینه تحقیق خودپنداره تحصیلی,پیشینه داخلی خودپنداره تحصیلی,پیشینه خارجی خودپنداره تحصیلی,پیشینه پژوهش خودپنداره تحصیلی,پیشینه نظری خودپنداره تحصیلی,ادبیات نظری خودپنداره تحصیلی,چارچوب نظری خودپنداره تحصیلی


 • دریافت فایل پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه سازگاری تحصیلی

 • فصل دوم پایان نامه سازگاری تحصیلی,مبانی نظری سازگاری تحصیلی,پیشینه تحقیق سازگاری تحصیلی,پیشینه داخلی سازگاری تحصیلی,پیشینه خارجی سازگاری تحصیلی,پیشینه پژوهش سازگاری تحصیلی,پیشینه نظری سازگاری تحصیلی,ادبیات نظری سازگاری تحصیلی,چارچوب نظری سازگاری تحصیلی


 • دریافت فایل پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه پیشرفت تحصیلی

 • فصل دوم پایان نامه پیشرفت تحصیلی,مبانی نظری پیشرفت تحصیلی,پیشینه تحقیق پیشرفت تحصیلی,پیشینه داخلی پیشرفت تحصیلی,پیشینه خارجی پیشرفت تحصیلی,پیشینه پژوهش پیشرفت تحصیلی,پیشینه نظری پیشرفت تحصیلی,ادبیات نظری پیشرفت تحصیلی,چارچوب نظری پیشرفت تحصیلی


 • دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق رفتار دینی والدین 70 صفحه

 • فصل دوم پایان نامه رفتار دینی والدین,مبانی نظری رفتار دینی والدین,پیشینه تحقیق رفتار دینی والدین,پیشینه داخلی رفتار دینی والدین,پیشینه خارجی رفتار دینی والدین,پیشینه پژوهش رفتار دینی والدین,پیشینه نظری رفتار دینی والدین,ادبیات نظری رفتار دینی والدین,چارچوب نظری رفتار دینی والدین


 • دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق خشونت بین والدین 39 صفحه

 • فصل دوم پایان نامه خشونت بین والدین,مبانی نظری خشونت بین والدین,پیشینه تحقیق خشونت بین والدین,پیشینه داخلی خشونت بین والدین,پیشینه خارجی خشونت بین والدین,پیشینه پژوهش خشونت بین والدین,پیشینه نظری خشونت بین والدین,ادبیات نظری خشونت بین والدین,چارچوب نظری خشونت بین والدین

 • دریافت فایل دانلود تحقیق درگیری شغلی با فرمت ورد

 • دانلود درگیری شغلی,تحقیق درگیری شغلی docx,تحقیق کامل درگیری شغلی,تحقیق درباره درگیری شغلی,تحقیق درگیری شغلی,تحقیق با موضوع درگیری شغلی,تحقیق در مورد درگیری شغلی,تحقیق دانش آموزی درباره درگیری شغلی,تحقیق دانشجویی درباره درگیری شغلی


 • دریافت فایل تحقیق نظریه های درگیری شغلی

 • تحقیق نظریه های درگیری شغلی,مبانی نظری نظریه های درگیری شغلی,ادبیات نظری نظریه های درگیری شغلی,پیشینه تحقیق نظریه های درگیری شغلی,جزوه نظریه های درگیری شغلی,پاورپوینت نظریه های درگیری شغلی,مقاله نظریه های درگیری شغلی
 • دریافت فایل تحقیق سواد والدین وپیشرفت تحصیلی دانش آموزان

 • ررسی نقش والدین در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان,نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان,pdf,پروپوزال تاثیر سواد والدین بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان,بررسی نقش سواد والدین بر پیشرفت تحصیلی و سلامت روان دانش آموزان,,بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش ,,,


 • دریافت فایل پاورپوینت غربال گری درگیری با الکل، سیگار و مواد

 • غربال گری درگیری با الکل, سیگار و مواد, دانلود پاورپوینت غربال گری درگیری با الکل, سیگار و مواد, پاورپوینت در مورد غربال گری درگیری با الکل, سیگار و مواد, تحقیق غربال گری درگیری با الکل, سیگار و مواد, پاورپوینت درباره غربال گری درگیری با الکل, سیگار ,,,


 • دریافت فایل پژوهش نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان

 • پژوهش نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان ,مبانی نظری نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان پژوهش نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان ,ادبیات نظری نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان ,پیشینه تحقیق نقش والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان ,,, • دریافت فایل چارچوب نظری و پیشینه پژوهش رفتار دینی والدین

 • فصل دوم پایان نامه رفتار دینی والدین,مبانی نظری رفتار دینی والدین,پیشینه تحقیق رفتار دینی والدین,پیشینه داخلی رفتار دینی والدین,پیشینه خارجی رفتار دینی والدین,پیشینه پژوهش رفتار دینی والدین,پیشینه نظری رفتار دینی والدین,ادبیات نظری رفتار دینی والدین,چارچوب نظری رفتار دینی والدین


 • دریافت فایل ادبیات نظری و پیشینه تجربی رفتار دینی والدین

 • فصل دوم پایان نامه رفتار دینی والدین,مبانی نظری رفتار دینی والدین,پیشینه تحقیق رفتار دینی والدین,پیشینه داخلی رفتار دینی والدین,پیشینه خارجی رفتار دینی والدین,پیشینه پژوهش رفتار دینی والدین,پیشینه نظری رفتار دینی والدین,ادبیات نظری رفتار دینی والدین,چارچوب نظری رفتار دینی والدین


 • دریافت فایل چارچوب نظری و پیشینه پژوهش خشونت بین والدین

 • فصل دوم پایان نامه خشونت بین والدین,مبانی نظری خشونت بین والدین,پیشینه تحقیق خشونت بین والدین,پیشینه داخلی خشونت بین والدین,پیشینه خارجی خشونت بین والدین,پیشینه پژوهش خشونت بین والدین,پیشینه نظری خشونت بین والدین,ادبیات نظری خشونت بین والدین,چارچوب نظری خشونت بین والدین


 • دریافت فایل چارچوب نظری و پیشینه پژوهش الگوهای ارتباطی والدین

 • فصل دوم پایان نامه الگوهای ارتباطی والدین,مبانی نظری الگوهای ارتباطی والدین,پیشینه تحقیق الگوهای ارتباطی والدین,پیشینه پژوهش الگوهای ارتباطی والدین,پیشینه نظری الگوهای ارتباطی والدین,ادبیات نظری الگوهای ارتباطی والدین,چارچوب نظری الگوهای ارتباطی والدین


 • دریافت فایل ادبیات نظری و پیشینه تجربی الگوهای ارتباطی والدین

 • فصل دوم پایان نامه الگوهای ارتباطی والدین,مبانی نظری الگوهای ارتباطی والدین,پیشینه تحقیق الگوهای ارتباطی والدین,پیشینه پژوهش الگوهای ارتباطی والدین,پیشینه نظری الگوهای ارتباطی والدین,ادبیات نظری الگوهای ارتباطی والدین,چارچوب نظری الگوهای ارتباطی والدین